Arkana kulinariów

Sól do zmywarki i nabłyszczacz – czy do każdego mycia należy je dodawać?

Zmywarki należą do ulubienic pań i panów domu – oszczędzają czas i siły, dbają o skórę rąk, zużywają niewiele wody i minimum energii elektrycznej. Jedyne czego nie potrafią (jeszcze) to załadowywać się i wypakowywać – ale przecież technologia nie powiedziała jeszcze ostatniego zdania.
Aby zmywarki działały bezawaryjnie i skutecznie przez lata należy stosować do nich odpowiednią chemię – kapsułki, tabletki, sól do zmywarki, nabłyszczacze są niezbędne.

Środki do zmywarek – jakie są ich funkcje?

Najważniejsze i najczęściej używane są kapsułki lub tabletki do zmywarki. Właściwie składem i skutecznością się nie różnią – kapsułki są wygodniejsze w użyciu, bo nie trzeba rozpakowywać ich z folii. To, że szybciej się rozpuszczają ma zapewne znacznie minimalne – mycie trwa na tyle długo, że tabletki również się dokładnie rozpuszczą.
Co więc kupić – tabletki czy kapsułki do zmywarki? To co tańsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska. Aby to ocenić koniecznie trzeba poznać skład chemiczny. Kapsułki lub tabletki do zmywarki wytwarza się poprzez połączenie związków powierzchniowo czynnych i enzymów, które usuwają zabrudzenia, a także z fosforanów i fosfonianów zmiękczających wodę i licznych związków chemicznych do wybielania, aromatyzowania, nabłyszczania.

Sól do zmywarek służy uzdatnieniu wody, a dokładnie zmiękczeniu wody zawierającej zbyt dużo minerałów wapnia i magnezu. W przypadku, gdy w sieci jest woda bardzo twarda, sól do zmywarki należy użyć do każdego zmywania. W regionach z wodą miękką lub średnio twardą wystarczy dosypywanie soli raz na kilka dni.
Nabłyszczacze pozwalają uzyskać piękny efekt lśnienia na powierzchni szkła lub porcelany. Kapsułki i tabletki mają je zazwyczaj w swoim składzie, ale można dodatkowo dodawać środki nabłyszczające do mycia naczyń ze lśniącymi powierzchniami.

Jak można wykorzystać tabletki i kapsułki do zmywarki w sposób niestandardowy?

Kapsułki lub tabletki mają wielką moc czyszczącą i wybielającą. Nie powinno się ich stosować do prania, ale mogą wspomóc walkę z uporczywymi plamami lub brudem, który w praniu nie został usunięty. Rozpuszczoną w wodzie kapsułkę należy na zabrudzone miejsce rozłożyć, pokryć papką plamę, odczekać kilka minut i spłukać.
Tabletki do zmywarek doskonale myją pralki – wrzucone do bębna podczas tak zwanego pustego prania usuną kamień, pleśń, bakterie i pozostawią świeży zapach.