Arkana kulinariów
miarka do przygotowania ciasta

Miarki kuchenne – gdzie i za ile kupić?

Pomimo tego, że ilość składników i proporcje ich stosowania są niezwykle ważne przy przygotowywaniu niemalże każdego dania i potrawy, to bardzo często wiele osób gotuje „na oko”. O ile w przypadku często przygotowywanych dań lub sporych umiejętności kucharskich tego typu podejście może się sprawdzić, o tyle już w przypadku podążania za określonymi przepisami kucharskimi dodanie złej ilości składników może skutkować całkowitą zmianą smaku potrawy. Jest to szczególnie widoczne przy potrawach, które mają łączyć przeciwstawne nuty smakowe, jak chociażby smak słodki i kwaśny.

Miarki kuchenne w domowej kuchni

Właśnie ze względu na konieczność częstego zachowania proporcji oraz ilości konkretnych składników, w każdej domowej, jak i profesjonalnej kuchni, powinien znaleźć się komplet dobrych miarek kuchennych. Co prawda najczęściej nie ma się tutaj do czynienia z miarkami idealnie wskazującymi daną objętość czy wagę konkretnych produktów, to jednak różnice na poziomie 1 lub 5 gramów na kilogram stosowanej mąki nie będą aż tak dużym problemem. Miarki kuchenne mają za zadanie pozwolić na szybkie odmierzenie danej ilości składnika, a nie jego idealną wagę lub objętość (w przypadku wagi możemy wykorzystać coraz popularniejsze elektroniczne wagi kuchenne).

Ile kosztuje komplet miarek kuchennych?

Wbrew pozorom komplet miarek kuchennych można kupić w niemal każdym sklepie z akcesoriami kuchennymi i wyposażeniem domu. Dobry zestaw nie jest jednocześnie dużym wydatkiem mogącym naruszyć domowy budżet – najtańsze zestawy dostępne są już w cenie zaczynającej się od kilkunastu złotych. Decydując się jednak na zakup kompletu miarek warto wydać odrobinę więcej i zastanowić się nad zestawem składanym w stylu „matrioszki” – mniejsze miarki chowające się w miarkach większych. W ten sposób zaoszczędzimy cenne miejsce na przechowywaniu miarek w kuchni.