Arkana kulinariów

Kilka słów o siemieniu lnianym

Wśród wielu osób powszechna jest wiedza o prozdrowotnych właściwościach, które posiada siemię lniane. Co ciekawe, ich zalety są niezwykle wszechstronne. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę tych niesamowitych nasion.

Czym jest siemię lniane?

Chociaż powyżej przytoczona nazwa funkcjonuje już od dawna, to jednak wciąż wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego czym właściwie jest siemię lniane i skąd się bierze? Otóż są to po prostu ziarenka lnu pospolitego. Co ciekawe ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości brązowe ziarna siemienia lnianego zostały zaliczone do grupy tak zwanych „superfoods”.

Dwie odmiany siemienia lnianego

Na sklepowych półkach zdecydowanie najczęściej spotkać możemy siemię lniane brązowe. Jak się jednak okazuje ta odmiana nie jest jedyną, gdy chodzi o te ziarna. Nieco mniej popularną odmianą, lecz jednocześnie także i bogatszą w składniki odżywcze jest tak zwane siemię lniane złociste, inaczej nazywane także bugwigowym. Niestety trzeba również od razu zaznaczyć, że w przypadku chęci zakupu siemienia lnianego złocistego (budwigowego) musimy się też liczyć z nieco większym wydatkiem, niż przy jego tradycyjnej wersji. Ze względu jednak na większą zawartość w nim składników odżywczych warto ponieść nawet dodatkowe koszty. Gdy chodzi natomiast o miejsca zakupu to zdecydowanie najlepszym punktem będzie jakiś profesjonalny sklep oferujący klientom zdrowe produkty.